Äitien Mustikka auto!

Näppärä kauppakassi liikkuu, äitien tekemää liikennettä!

 

Lieksan Somaliperheyhdistyksen naiset ostaa täräyttivät itselleen ”Naisten kyläkauppa-auton”  Mustikan. Tämä auto on yhdistyksen omistama, mutta naisten hallinnoima! Kyseessä on somaliäitien tekemää asiallista liikennettä, jota käytetään lapsiperheiden kauppa- ja muilla asioilla. Ajokortilliset vastaavat kuljetuksesta ja kortittomat neuvomisesta!

 

Äitien oma kimppakärri hankittiin siksi, ettei Lieksan taajamassa ole sellaista joukkoliikennettä, joka palvelisi perheiden tarpeita. Hankalaa on käydä kaupassa, mennä päiväkotiin tai viedä lapsia harrastamaan, jos ei ole omaa autoa. Oman auton hankinta on kuitenkin liian kallista ja siksi yhteinen ajopeli tuntui järkevältä. Nyt Metkan pihassa säteilee ensimmäinen oma naisten automobiili!

 

Mustikan menossa mukana:     Roni&Nasri Oy

                                            Helsingin Tehosiivous

                                            P-K:n sosiaaliturvayhdistys/Salli

                                            Orvokki (Kyllikin sisko)

 

Tekniset tiedot: Kompaktissa, siniverisessä ja kypsässä keski-iässä olevassa Ford Fiestan nokassa jyllää 1,1 litran moottori. Pitkässä alamäessä raskaalla kaasujalalla on mahdollisuus päästä jopa 80 km/h nopeuteen.  

 

-Hyvä ohjaus, menee suoraan

-Ajotuntuma hyvä, istutaan lähellä maata

-Jatkuva veto

 

Lieksan Somaliperheyhdistys ry/äidit

 

Mustikka mukana hämärissä kaupoissa 30.9. klo 16-21. Takakontista hämärät juomat mukaan!

Mustikka autoMustikka- äitien auto

Comments are closed.

Äitien Mustikka auto!

Näppärä kauppakassi liikkuu, äitien tekemää liikennettä!

Lieksan Somaliperheyhdistyksen naiset ostaa täräyttivät itselleen "Naisten kyläkauppa-auton"  Mustikan. Tämä auto on yhdistyksen omistama, mutta naisten hallinnoima! Kyseessä on somaliäitien tekemää asiallista liikennettä, jota käytetään lapsiperheiden kauppa- ja muilla asioilla. Ajokortilliset vastaavat kuljetuksesta ja kortittomat neuvomisesta!

Äitien oma kimppakärri hankittiin siksi, ettei Lieksan taajamassa ole sellaista joukkoliikennettä, joka palvelisi perheiden tarpeita. Hankalaa on käydä kaupassa, mennä päiväkotiin tai viedä lapsia harrastamaan, jos ei ole omaa autoa. Oman auton hankinta on kuitenkin liian kallista ja siksi yhteinen ajopeli tuntui järkevältä. Nyt Metkan pihassa säteilee ensimmäinen oma naisten automobiili!

 

Mustikan menossa mukana:   Roni&Nasri Oy

                                            Helsingin Tehosiivous

                                            P-K:n sosiaaliturvayhdistys/Salli

                                            Orvokki (Kyllikin sisko)

Tekniset tiedot: Kompaktissa, siniverisessä ja kypsässä keski-iässä olevassa Ford Fiestan nokassa jyllää 1,1 litran moottori. Pitkässä alamäessä raskaalla kaasujalalla on mahdollisuus päästä jopa 80 km/h nopeuteen.  

-Hyvä ohjaus, menee suoraan

-Ajotuntuma hyvä, istutaan lähellä maata

-Jatkuva veto

Lieksan Somaliperheyhdistys ry/äidit

Mustikka mukana hämärissä kaupoissa 30.9. klo 16-21. Takakontista hämärät juomat mukaan!

Mustikka autoMustikka- äitien auto

Comments are closed.